Kyberkriminalita Vás může připravit o peníze

Kyberkriminalita, kyberútoky a kyberzločiny. To jsou pojmy, které spolu velice úzce souvisí. Jak už prozrazuje jejich název, spojují dvě odlišné věci v jeden neblahý celek. Za výrazem „kyber“ se skrývá něco, co je spojeno s moderními technologiemi. Zločin, útok a kriminalita je celkem vypovídající. Kyberkriminalita může vést k tomu, že Vás například někdo okrade o peníze skrze Váš osobní počítač. A jaké jsou nečastější zločiny spadající do kybernetické kriminality?

  • Podvodné jednání
  • Hacking
  • Mravnostní delikty
  • Autorskoprávní delikty
  • Hate Time

Kyberkriminalita a její rozvoj

Nelze se samozřejmě divit, že kyberkriminalita má takový rozmach. Její rozvoj totiž roste s rozvojem výpočetních technologií a digitálním světem. A nutno podotknout, že tento obor se rozvíjí mílovými kroky. Nejsou to jenom technologie informační, ale také ty komunikační.

Rozdíl kyberútoků mezi rokem 2011 a 2019 je více jak pětinásobný a dosahoval hodnoty kolem 8 900 případů. To je viditelný nárůst trestních činů s přihlédnutím k rozvoji technologií.

Jana D., Praha, IT specialistka.

Dbejte na maximální bezpečnost

Jestliže chcete, aby se Vám kyberkriminalita vyhnula velkým obloukem, musíte proto něco udělat. Stačí se řídit několika základními pravidly, a dokonce se nemusíte vyhýbat ani moderním technologiím. Ke všemu ale musíte přistupovat se zdravým rozumem.

Potřebný čas: 365 dnů.

Zásady bezpečného využívání technologií.

  1. Osobní data

    Chraňte svá osobní data a nesdílejte je.

  2. Důvěra

    Nedůvěřujte hned každému v online světě a prověřujte si protistranu.

  3. Ostražitost

    Než kliknete na odkaz v e-mailu, dvakrát si vše zkontrolujte.

  4. Pozor na peníze

    Kyberkriminalita bují i v oblasti online bankovnictví, tam si dávejte dvojnásobný pozor.

  5. Odhlašování

    Po ukončení práce se odhlašujte ze svých účtů (e-maily, banka a podobně).

Obezřetnost na prvním místě

Z výše uvedených řádků jasně vyplývá, že pokud nechcete přijít o peníze na internetu, buďte maximálně obezřetní. Kyberkriminalita je totiž primárně spojena s důvěřivostí osob. Stačí kliknout na nežádoucí e-mail, čímž dojde ke stažení škodlivého softwaru do počítače a na problém je zaděláno.

Kyberkriminalita je tématem, které není radno podceňovat.

Kyberkriminalita cílí na osobní údaje

Nechcete-li, aby Vás kyberkriminalita připravila o nějaké peníze, nesvěřujte své osobní údaje nikomu cizímu. Týká se to hlavně přístupových údajů a hesel, skrze něž se lze nabourat do účtů sociálních sítí, e-mailů a podobně. I když si lidé říkají, že něčemu takovému nepodlehnou, často ztratí obezřetnost. Dokazuje to zvyšující se počet kyberútoků.

RokPočet kyberútoků
20111 502
20122 195
20133 108
20144 348
20155 023
20165 344
20175 654
20186 815
20198 417
Statistiky kyberútoků za poslední roky.

Nejčastější zločiny spáchané v rámci kyberkriminality jsou samozřejmě v rámci internetu. Pozor si také dávejte na svoje internetové a mobilní bankovnictví. Výjimkou totiž nejsou ani útoky cílené na chytré telefony, kterých v posledních letech přibývá čím dál více.

Kyberkriminalita v praxi

Hacking je asi mnohým lidem dobře známý. Jde o neoprávněný přístup k počítačovému systému. Naopak blagging se odvíjí v prostředí internetu, a to za pomoci sociálního inženýrství. Setkat se však můžete i se stalkingem v online světě a podobnými šikanózními nátlaky. Vhod Vám jistě přijdou i další informace týkající se tohoto tématu.

Mohu sdílet informace z příchozích SMS zpráv?

Takové údaje hlavně ve spojení s internetovým bankovnictvím nikomu nesdělujte.

Může po Vás chtít banka osobní informace e-mailem?

Tyto praktiky nejsou pro banky běžné, takže poukazují na podvodné jednání.

Co znamená v internetové adrese „https“?

Právě „s“ na konci oproti variantě bez „s“ prozrazuje, že jde o zabezpečené připojení.

Jak poznat podvodný e-mail?

Obvykle je psán špatnou češtinou, odesílán je z exotické e-mailové adresy a nutí Vás kliknout na odkaz nebo otevřít zvláštní přílohu.

Jak se chránit na internetu?

V první řadě využívejte antivirových řešení, která za Vás odvedou půlku práce. Ta druhá je na Vás. Spousta podvodů je dotažena do konce jen díky součinnosti uživatele.

Publikováno: 01. 12. 2020

Kategorie: Technologie

Autor: JanNovak

Tagy: kyberkriminalita | kyberzločiny | kyberzložin | kyerútoky