Deprese může člověku neblaze zkomplikovat život

Dlouhotrvající potucha psychiky člověka. To je velice stručná charakteristika deprese, což je onemocnění, s nímž Vás nyní podrobněji seznámíme. Depresi měl asi každý z nás. Špatnou náladu, nulové potěšení z věcí okolo a podobné příznaky. Je pravdou, že těchto poruch psychiky je existuje hned několik.

  • Bipolární deprese
  • Poporodní deprese
  • Endogenní deprese
  • Sezónní deprese
  • Organická deprese
  • Dystymie a další

Jak vznikají deprese?

Právě výše uvedené představení depresí do jisté míry odpovídá tomu, jak vlastně taková „depka“ vznikla. Příčin totiž může být více než dost. Jsou to nejrůznější poškození mozku vznikající úrazem, poruchy v podobě chemie mozku nebo psychické poruchy zapříčiněné okolními vlivy a dlouhodobým užíváním nejrůznějších léků.

Deprese si člověk může přivodit i sedavým způsobem života, přejídáním, omezeným množstvím slunečních paprsků a podobnými faktory.

Radek P., Praha, psycholog.

Pomalá, ale jistá cesta z depresí

Pokud se Vám stane, že Vás postihnou krátkodobé nebo dlouhodobé deprese, měli byste v životě udělat pár kroků k tomu, abyste je co možná nejrychleji zahnali. Pokud by to totiž nepomohlo, bylo by zapotřebí vyhledat odbornou pomoc, a to se nechce asi nikomu. Takže co udělat proto, abyste se úspěšně zbavili depresí ve svém životě?

Potřebný čas: 90 dnů.

Jak minimalizovat depresivní stavy?

  1. Pozitiva

    Myslete ve svém životě pozitivně a tento pocit přenášejte do všech oblastí.

  2. Nic nepřehánějte

    Neberte si toho více, než unesete. A to jak ve vztazích, práci, sportu a podobně.

  3. Komunikace

    Jestliže Vás cokoliv trápí, svěřte se s takovými problémy svým blízkým.

  4. Koníčky

    Mějte dostatek zálib, které Vám dají zapomenout na depresivní stavy.

  5. Přiznání

    Pokud zjistíte, že na deprese sami nestačíte, odhodlejte se vyhledat odbornou pomoc.

Jaké jsou hlavní příčiny deprese?

Každý druhý si jistě říká, že má depresivní stavy, když na něj přijdou krátkodobé chmury. Je však nutné zmínit, že ty opravdové deprese negativně se promítající do zdraví člověka mají trochu jinou podobu. Například začnete mít problémy se spánkem. Tím pádem přichází vyšší únava a třeba zhoršování paměti.

Deprese může člověku vážně zkomplikovat život.

Depresivní stavy ve světě

Depresivní stavy, to je také pocit nechutenství nebo naopak nekontrolovaného přejídání vedoucího k obezitě. Výjimkou není ani potřeba utéct před aktuální realitou. Dále to mohou být pocity výčitek, hluboké úzkosti a minimální pocit štěstí. Tohle všechno jsou deprese, které provází celý svět, s čímž Vás mimochodem seznámíme v následující tabulce, a to z pohledu chronických depresí mezi mužským a ženským pokolením.

ZeměZastoupení mezi mužiZastoupení mezi ženami
Francie3,9 %7,9 %
Lucembursko8,2 %10,7 %
Island12,3 %17,2 %
Česká republika3,1 %4,6 %
Švédsko7,1 %12,1 %
Jak si na tom s depresemi stojí muži a ženy?

Vzhledem k tomu, že se pokročilejší depky pojí také s užíváním nejrůznějších antidepresiv, může v horším případě docházet také k sebevraždám a nutkání sebeubližování. V tomto ohledu se na přední příčky řadí primárně Rusko.

Úzkost vs. deprese

Na závěr bychom měli zmínit ještě jednu důležitou věc, a to je rozdíl mezi depresí a úzkostí. Úzkost je totiž krátkodobého rázu, kdežto deprese jsou dlouhodobějším a mnohdy i komplikovanějším problémem, který ve své podstatě může člověku změnit doslova a do písmene celý život.

Kolik žen mívá poporodní depresivní stavy?

Tyto deprese se vyskytují zhruba u 20 % žen a mohou být celkem nebezpečné vůči narozenému dítěti.

Jaká přírodní látka přispívá ke snižování depresí?

Je to třeba levandule lékařská, která pozitivně podporuje centrální nervový systém.

Jakými způsoby léčit depresivní stavy?

Zaměřit se můžete buď na změnu některých životních návyků nebo vyhledáte lékaře a ten Vám předepíše antidepresiva. Pomoci mohou i psychoterapeuti.

Co je to sezónní deprese?

Jde o projevení depresivních stavů kvůli omezenému působení slunečního stavu. Je tedy jasné, že přichází hlavně na podzim.

Jaké úrovně mohou mít depresivní stavy?

V tomto směru jsou rozlišovány čtyři základní epizody depresí. Jsou to ty lehké, středně těžké, těžké a těžké s psychotickými příznaky.

Publikováno: 11. 12. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: JanNovak

Tagy: deprese | psychická porucha | psychické problémy | úzkost